VIDEO: JAK PERFEKTNĚ VYČISTIT VAŠE ENKAUSTICKÉ NÁSTROJE

31.05.2022

Zajímá vás enkaustika? Pak se vám bude hodit tento video návod.

Používáním se enkaustické nástroje znečistí od vosku, ale pokud je čistíme odpovídajícím způsobem, mohou nám dobře sloužit dlouhou dobu.

Na enkaustické žehličky nepoužíváme žádné čistící pomůcky, které by mohly narušit hladkost nerezového povrchu nebo znehodnotit plastové části nástrojů použitím nevhodného prostředku.

V naší sadě vždy najdete jak samotné enkaustické vosky, ale také vždy dva čistící voskové bloky. Ty jsou ideální k čištění nerezové plotýnky žehličky. Jsou zcela z přírodních materiálů a žehličku nijak nepoškodí.

Pokud používáme čistící voskové bloky, je potřeba mít žehličku zapnutou v elektrické síti. Žehličku si nastavíme ideálně na stupeň 2. Čistící blok tavíme na ploše žehličky i po jejich stranách a necháme nečistoty volně stékat na připravený ubrousek pod žehličkou. Nakonec žehličku dokonale utřeme papírovým ubrouskem.

Čistící voskové bloky je vhodné používat také v případě, že měníte během malování enkaustické voskové bloky intenzivní barvy za pastelové odstíny. Pak máme jistotu, že nám syté odstíny neznečistí malbu.

Jestliže jsme nerezové části nástrojů vyčistili, vypneme je z elektřiny a dočistíme je již vypnuté. -- K perfektnímu dočištění lze použít horkovzdušnou pistoli zapnutou na nejnižší stupeň nebo obyčejný fén. Pokud i po tomto kroku zůstávají na nástrojích nečistoty lze je dočistit terpentýnem. Ideální je přírodní balzamový terpentýn, který nevydává silný zápach ani nikterak nepoškozuje plastové díly nástrojů.