Jak na dlouho pečené hovězí maso

15.11.2019

Naše speciality na Chalupě u Matúšů

dlouho pečená, dušená nebo konfitovaná hovězí masa.

Dlouho pečená masa, které budete milovat. I když se maso peče dlouho, není potřeba vystávat v kuchyni. Nejlépe je péct maso přes noc a počkat si na ten šťavnatý zázrak.

Vaření hovězího masa odrazuje mnoho kuchařek právě proto, že výsledný efekt se často nepovede a maso zůstává tužší. Máme z dětství zafixovanou tu žvejkavou chuť a střežící učitelku ve školní jídelně, která nás nutila, to všechno sníst.
Když ale jednou ochutnáte hovězí masa "pomalu pečené v troubě" neuvěříte věřit, že je to hovězí. A u nás sklidilo velké nadšení, proto jsme se zaměřili na pomalu pečené hovězí.
Jaký je fígl? Právě v tom pomalém pečení v troubě. Maso je potřeba minimálně 6-8 hodin péct při teplotě 100 - 120 stupňů. Při této teplotě dochází k tomu, že kolagen obsažený v mase, který může právě za tu tuhost a šlachovitost, se při pomalém pečení rozpadá na želatinu a maso je tak neuvěřitelně měkké, jemné, šťavnaté. Doslova se rozpadne na talíři. Navíc pokud je maso z kvalitního zdroje, je právě tento kolagen tělu velice prospěšný, a to hlavně kloubům. Ty naše babičky věděly ...

Pečeme tímto způsobem:

Hovězí líčka

Hovězí lýtka - osobucco

Hovězí krk - plec

Hovězí roštěnou

Hovězí žebra

Nejlepší je maso přední, které je "prorostlé", zadní maso je moc "suché".

Jako příloha jsou nejlepší omáčky - s žampiony, lesními hříbky, se čtyřbarevným pepřem, s bylinkami, chilli nebo i za studena česnekovo-křenový dip.

Hovězí maso dáme do pekáče v celku nebo nakrájíme na kostky či plátky, tak, aby byl do 3/4 zaplněný, osolíme, přidáme koření a jiné přísady(pokud chcete použít), přiklopíme víkem pekáče, nepodléváme a vložíme do trouby na 120 stupňů. Nejlépe je péct v troubě jen sálavým teplem bez horkovzduchu - ten vysušuje.
Pomalu pečeme přikryté minimálně 6 - 8 hodin. Maso opravdu vůbec nepodlévám, nekořením, jen osolím na 3 kg zarovnanou 1 polévkovou lžící.

Po upečení masa můžete na sporáku orestovat na sádle nakrájenou cibuli v dostatečném množství. Protože např. cibulová omáčka se nijak nezahušťuje, používá se cibule 1 : 1 k masu.

Omáčky dochutíme, okořeníme, přidáme orestovanou zeleninu, houby apod. - zkrátka to, co nám chutná a přidáme k masu, dosolíme, necháme projít teplem v troubě zakryté cca půl hodiny na 150 stupňů a můžeme servírovat...

Upozornění - upečené hovězí maso je nejlépe krájet za studena, pokud je pečete v celku, čerstvé se rozpadá.

Podáváme s dušenou, grilovanou nebo syrovou zeleninou, rýží, bulgurem, bramborovou kaší... záleží na Vašem výběru.

Přejeme dobrou chuť...