Když dva dělají totéž aneb není sklo jako sklo

19.01.2020

Cože, takový skleněný přívěšek nebo knoflík a za stovku, za dvě, za tři? to se zbláznili.
Kousek skla a už neví co za to, kámoška má pícku, takových si nadělám a skoro za nic.
A na to se mi dostal pod "oko" článek o řemesle, náročnosti, cenách...Tak jsem si sedla s papírem a tužkou...

Český človíček je koumavý, tvořivý, tak proč by měl platit za něco, co "zmákne DODO" / dodělám doma / a mám to za "pakatel"

...pojďme se na ten "pakatel" podívat podrobněji...

Fusing, česky fúzování, čili tvarování a spékání skla, je výtvarné řemeslo známé již od starověku. Metodu si lze snadno vyzkoušet i doma a vyrobit si třeba drobný šperk. Zvládne to opravdu každý. - tvrdí nám internet - tak jdeme na to...

Pořídím si pícku do mikrovlnky, to bude nenáročné, za pár minut a mám hotovo...šup a 1.500,- Kč.

No jo, nějak to sklo od sklenáře zadarmo - pár kousků - musím nařezat. Tak řezák na sklo stačí obyčejný za 390,- Kč jo a nezapomenout lámací kleště dalších přinejmenším 500,- Kč. A nějaký řezací olej - pokud nebudeme řezat "na sucho" 100,- Kč.

2450,- Kč mezisoučet bez poštovného a balného

Tak mám sklo, ale čirý šperk nebo knoflík nebo cokoliv není ono. Chtělo by to nějakou barvičku. Barvičku rozumíme barevné sklo, barevnou skleněnou drť nebo pigmenty na sklo - ovšem pozor - teploty výpalu cca 850 stupňů - tak to si nekoupím v prvním papírnictví.

Šup na internet a nějakou barevnou sadu by to chtělo, z červené a žluté velké zázraky nenadělám.

Tak nějakou základní sadu 10 barev sklíčka na floatové sklo COE 85 - to aby bylo kompatibilní s našimi střepy zadarmo od sklenáře.
Myslet si, že rozbijeme pár barevných skleniček a je vymalováno, tak pozor! na spékání se musí použít sklo vrchní i spodní, které má stejné vlastnosti, aby následně nepopraskalo a bylo tzv. kompatibilní. Garantovaný koeficient roztažnosti.
U našeho floatového / okenního/ skla je COE 82-+3 nebo 85. Další COE se vyskytují 90, 96 a 104.
Tak si objednáme naše barevné sklíčka 10 x 10 cm /10 barev cca 380,- samozřejmě nesmíme zapomenout na "levné poštovné".

Podklad i horní vrstvu máme, ale je to nějaké fádní - chtělo by to nějakou skleněnou šupinu nebo co se leskne a třpytí...

Hurá, šupinky v našem COE jsme našli, tak nějakých 6 barviček objednáme...10 g á 12,- od každé,  120,- Kč nás nezruinuje ...á ještě poštovné:(

A to nějaké svíťavé navrch se nazývá dichroické sklo, balíček v našem COE 85 50 g nějakých 250,- Kč ...poštovné jsme ušetřili, měli to v jednom eshopu oboje - to jsme šikovní.

Nebo nějaké obtisky, které jsou přímo na fusing? Platečko Decal Magic bratru 430,- Kč. Ovšem pokud nechci mít vše v jednom motivu třeba zlaté vážky...jinak musím nakoupit další...je libo platinu motýlky, nebo barevná srdíčka? Není problém. Jen dalších x peněz.

Máme to doma, tak hurá na to!

Ouha, potřebuji nějakou separaci do pícky. Separací rozumíme materiál, který je mezi dnem pícky a našim sklem. Je několik typů - písek /ne ten z pískoviště/, fázový papír nebo separační spray. Podle peněženky - písek 12,-/kg, separační hmota 49,-, spray od 500,-, fázák papír 20 x 20 cm od 40,- papír je cca na 4 použití...

1200,- mezisoučet barevné sklíčka, šupiny, jedno platečko Decal Magic a kilo písku...

a jsme na 3650,- Kč bez poštovného a balného a ještě jsme ani nezačali...

Tak máme "upečeno" jen ten "spodek" se musí nějak omýt, obrousit, ouha, je to matné - co s tím? Brusné a leštící houbičky, pokud nechceme "investovat" do drahých brusek a leštiček, tak pár "houbiček" cca 1500,-  opravdu "šmirglpapírem" to nejde.
Co nějakou šlupnu na nalepení, aby jsme si mohli hrdě pověsit náš šperk na krk?
Šlupna cca 12,- , šnůrka či řetízek se přece doma najde, lepidlo stačí vteřinové - ouha, ono to nedrží, tak hledat "speciální lepidlo" dalších 100,- Kč, co třeba zkusit "dírku" , tak diamantový vrtáček cca 100,-, doma se přece nějaká vrtačka taky najde, nebo, že by soused? Jak to, že to nejde vyvrtat?

Teď se s chutí "vrhneme" na tvoření, ouha...ono to tak snadno nejde, jak nám slibovali na youtube, v diskuzích a popiscích, když budeme na "první dobrou" 50/50 jsme mistři. A zjistíme, že ono "levné" floatové sklo tak "neteče, není tak "skleněné" - no...něco by to chtělo...

Teď všechen ten čas, který jsme věnovali "vzdělávání" - internet, videa, eshopy ...pokusy a omyly při "pečení", za kolik si ho ceníme?

A seděli jsme přece jen doma v teple, při světle, připojeni na elektriku i WIFI, užívali vodu, museli jsme se stravovat...kdo nás sponzoruje?

Platíme daně, zdravotní a sociální...kolik nás to vše vyjde na hodinu?

...kde, že mají ty hotové kousky?...